UT8zi5wXbJbXXagOFbXg

PIC  (Peripheral Interface Controller)

1998’den beridir Arizona Microchip Technolgy firmasının üretmekte olduğu bu mikro denetleyici, şuanda yılda 100.000.000 ürün gibi devasa bir satış değerine ulaşmış durumda.

Ülkemizde, teknik liselerde ve üniversitelerde akademik eğitimi verilmeye devam etmektedir.

 

En temelde, silisyum ve germanyum yarı iletken atomlarının bulunduğu bu çipler, milyonlarca transistör, register(minik anlık hafıza yuvacıkları), iletken yollar ve onlarca elektronik modüllerden(kare dalga modülü, analog okuma modülü vs.) oluşan minik bilgisayarlardır. Gerçekten bilgisayardırlar. Belli bir çekirdek hızı, ram değeri, hafıza değeri vardır. Şuan bu satırları okuduğunuz bilgisayarda ya da telefonda da, PIC ile neredeyse tamamen aynı çalışma prensibini ve yapısını benimsemiş yongalar işlemci durumunda.

Ama şuna da değinmek lazım ki, yine bu satırları gösteren cihaz, bir işlemci ile çalışırken, PIC bir işlemci değil denetleyicidir. Denetleyici ile işlemcinin arasındaki farkları kısaca şöyle ifade edebiliriz:

  • Denetleyiciler düşük özelliklidirler. Yüksek hızlarda çalışamazlar, yüksek boyutlu dosyaları işleyemezler (aslında işleyebilirler ama biz işletmeyiz).
  • İşlemciler sadece CPU ana ünitesini bulundururlar. Hatta CPU bulundurur demek yerine, direk CPU’nun kendileri olduğunu söylemeliyiz. Bir işlemcinin çalışabilmesi için, Flash Memory, RAM, DataBus gibi yapılar, işlemcinin dışındadır. Örneğin önünüzdeki bilgisayarın veri depolama yeri başka, RAM yeri başka, işlemcinin yeri başkadır. Ama denetleyicilerde, tüm bu bileşenler, tek bir yonganın içinde bulunurlar. Bu sayede ciddi bir kullanım kolaylığı sunarlar.
  • Denetleyiciler ucuzdurlar. Kıyaslama yapabilmeniz için bir örnek vermek gerekirse, 18 bacaklı bir denetleyici olan ve sınıfına göre fena sayılmayacak bir denetleyici olan PIC16F628A entegresi, Türkiye’de 5TL civarında bulunur. Yurtdışında 1$ bile değil. una karşın, orta düzeyde bir işlemci, yaklaşık 80$ gibi fiyatlardadır.

Denetleyiciler, kendi içlerinde de ayrılmışlardır. Şuanda global çapta en çok tercih edilen ya da bilinenler, aşağıdakilerdir:

  1. ARM
  2. MSP
  3. 8051
  4. Atmel/Atmega
  5. Microchip/PIC

Aslında yukarıdaki liste, çok kabaca da olsa, aralarındaki üstünlük sıralamasını da gösteriyor diyebiliriz. Birbirlerinden ayrılmasını sağlayan en büyük etken, mimari yapılarıdır. ARM, şuanda Apple’ın da iPhone6 için tercih ettiği denetleyici mimarisidir. Çok yüksek güç sağlar. MSP ise daha çok pil ömrüne önem vermiştir. Hatta öyle ki, MSP hakkında resmi bir kaynakta şöyle bir bilgi okumuştum:

Marketten alacağınız bir tane 1,5 V kalem pil ile bir MSP denetleyicisini 5 yıl aktif tutabilirsiniz.

8051 de ARM için geçiş mimarisi olarak da görülebilir. Köklü bir tiptir. Intel tarafından geliştirilmişti. Atmel ile Microchip, üstünlük olarak çok farklı sayılmazlar. Arduino olarak bilinen open-hardware hareketinin kalbini oluşturan geliştirme kartının da üzerinde bulunmaktadır.

Listedeki denetleyiciler hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki videodan edinebilirsiniz. (Orjinal makaleye ulaşmak için tıklayınız.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.