Hoşgeldin ziyaretçi
Giriş - Üye Ol - Şifremi Unuttum - Arama - Üyeler
Ana Sayfa » HUNRobotX » TRISB

TRISB

arkadaşlar ben pıc'e yeni başladım.trısb kodunu ne anlama geldigini bilmiyorum. bana yardımcı olurmusunuz.tşk
:)

TRISB, PIC'in özel bir yazmacıdır,portb yi giriş veya çıkış olarak kullanmak için trisb'ye değerler atanır.Örnek istersen ; giriş yamak istedigin bacağı 1 cıkış yapmak istediğin bacağı 0 yaparsın. ( diyelim portb 012 giriş,34567 çıkış ,istersek trisb'nin içerigi 00000111 yapılır.
Trisb nin ayarlarını yapmak için önce bank1 e geçmelisin. Trisb nin ayarını yaptıktan sonra giriş çıkış portlarına sinyal verecek ya da sıfırlayacaksan bank0 a geçip işlemlerine devam edebilirsin.

Mikrokontrolörler yapısına göre 2 veya 4 bank içerebilir.
Örneğin; 16f84 ve 16f628 mikrokontrolörleri 2 bank içerirken 16f877 4 bank içerir. Bunlar arasında geçiş yapmak için option yazmacında gerekli bitlere ilgili değerleri atayabilirsin. Daha fazla detay için datasheetini okuyabilirsin.
Selamlar,

PIC ve PIC ile ilgili projelerde ve bazı başka konularda da döküman bulabileceğiniz faydalı bir linki sizle paylaşayım;).

Faydalı Bir Link

Kolay gelsin
m.a.u. verdiğiniz linkte yer alan gecikme hesaplayıcı program gerçekten çok yararlı. Diğer makaleler de öyle tabi ki.

Bunun gibi program tasarımlarınız devam ediyor mu?

Mesela bilgisayardan step ta da servo motor kontrolü yapmak istediğimizde ilgili arayüz programını nereden bulabiliriz? sizin bununla ilgili ya da benzeri çalışmalarınız var mı?
-Makalelerimizin çok büyük ihtimalle devam edecektir. Ama yeni makalelerin yayımlanması ne zaman olur gibi sorukara cevap veremeyeceğim şimdilik.

-Bireysel çalışmalarıma gelince eğer sorduğunuz soru bilgisayardan PIC entegresinin kontrolü gibi konularsa ihtiyaç duymam durumunda , kendi veya herangi bir projede üyesi olacağım grubumun çalışmalarına yönelik bir arayüz programı gerekirse elbetteki yazarım. Ama bu tür çalışmalar sadece ilgilenmekte olduğum projelerle alakalı olursa yapacağım çalışmalardır.
Ana Sayfa » HUNRobotX » TRISB
Arama - Üyeler
Hacettepe Robot Topluluğu | Eposta
iyzi Forum v1.0 Beta 3.01
İstatistikler